MJ Jedwabne - kostka brukowa

produkcja-1989

Cechy kostki brukowej i innych wyrobów drogowych.

To, co o drogowych produktach wibroprasowanych trzeba wiedzieć.

Wibroprasowane elementy drogowe są prefabrykatami budowlanymi wykonanymi z betonu metodą jednoczesnego poddawania mieszanki betonowej dwóm procesom zagęszczania: wibrowaniu i prasowaniu. Są przeznaczone do budowy nawierzchni dróg, ciągów pieszych czy hal fabrycznych.

Dzięki dużej trwałości, wysokiej estetyce, wielości kształtów oraz bardzo atrakcyjnej cenie, wibroprasowane elementy drogowe zyskały ogromną popularność. Przewagę nad innymi rodzajami nawierzchni daje fakt, że nawierzchnię z prefabrykatów można przebudować bez niszczenia materiału.

Wibroprasowane elementy drogowe najczęściej mają dwie warstwy: dolną, bardzo wytrzymałą warstwę konstrukcyjną, oraz górną, tzw. fakturową. Warstwa dolna zbudowana jest z grubego kruszywa i pełni funkcję nośną. Cienka warstwa fakturowa pełni rolę ochronną oraz estetyczną.


Na powierzchni warstwy fakturowej uwidaczniają się cechy produktu betonowego, opisane poniżej.

Na wyrobach betonowych, zwłaszcza dopiero ułożonych, często można zaobserwować naturalne cechy, które bywają niesłusznie postrzegane jako wady. Są to, przedstawione na poniższych zdjęciach (wyroby nieznanego producenta),
wykwity wapniowe:


technologiczne różnice odcieni:


oraz różnice w nasiąkliwości poszczególnych kostek, nazywane potocznie "tłustymi plamami":


Powyższe cechy ZANIKAJĄ pod wpływem dojrzewania i docierania betonu. Ich intensywność zależy głównie od sił natury, dlatego, pomimo ogromnych starań producentów, nie można opisywanych zjawisk wyeliminować.
Czas stabilizowania estetycznego nawierzchni betonowej zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania i sposobu pielęgnacji.
Poniższe zdjęcia przedstawiają nawierzchnie tuż po wbudowaniu i po roku intensywnej eksploatacji.
Wykwity najczęściej tworzą się pod pierwszą od góry warstwą kostki na palecie. Wystarczy trochę deszczu. Z zakrytych warstw palety z kostką wilgoć nie może szybko odparować, a spływający ze wszystkich ścian elementów betonowych węglan wapnia osadza się na kostkach w niższych warstwach palety.


Ponieważ kolor betonu, jako produktu wytworzonego niemal wyłącznie z surowców naturalnych, takich jak kruszywo czy cement, podlega naturalnym wahaniom odcieni, dlatego jest to cecha dopuszczona przez europejskie normy. Aby uniknąć płaszczyzn różniących się odcieniem, zaleca się układać kostkę z różnych palet na przemian. Problem obrazuje zdjęcie poniżej:


Górna powierzchnia betonu jest i musi być szorstka. Niekiedy producenci celowo zwiększają chropowatość, na przykład, kostki brukowej. Różnice w chropowatości wynikają najczęściej z ułożenia drobnych frakcji kruszyw w warstwie ścieralnej elementu betonowego. W wyrobie wyprodukowanym zgodnie z normą nie jest to wada i nie stanowi o gorszej jakości.

UWAGA!
Nie zalecamy układania kostki brukowej na mieszankę cementową. Podczas układania pył cementowy osiada na powierzchni kostek, i, jeśli natychmiast nie zostanie zmyty dokładnie wodą, wiąże i pozostaje w postaci trudnousuwalnych plam lub rozjaśnień.
Zalecamy układanie kostki brukowej bezpośrednio na warstwę wyrównującą z piasku. Używanie cementu do którejkolwiek warstwy podbudowy jest zdecydowanie niewskazane.

UWAGA!
Prosimy pamiętać o uprzątnięciu piasku użytego do wypełniania fug ułożonej kostki brukowej. Pozostawiony, w najgorszych przypadkach na okres zimowy, nie da o sobie zapomnieć, zaznaczając miejsca zalegania jasnymi plamami. Zwłaszcza, gdy piasek jest zanieczyszczony frakcjami ilastymi. Taką sytuację przedstawia poniższe zdjęcie. Widoczne na nim plamy powstały po zaledwie jednodniowej obecności piasku. Kostka dodatkowo została zakurzona cementem podczas montażu.

Kostka brukowa, płyty - ceny.

Płyta brukowa Amstel, inne elementy brukowe - zdjęcia.

Układanie kostki brukowej: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Kolno, Pisz, Ostrołęka, Grajewo, Ełk, Białystok, Brańsk, Suwałki, Augustów - zapytaj o wykonawcę: mj@mj.com.pl .

Masz pytania? Wyślij je na adres: mj(at)mj.com.pl.

2006-03-19 15:35 Opublikował: Administrator

Wyszukiwarka

Informujemy, że, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wszystkie zdjęcia, rysunki i inne utwory obecne na niniejszej stronie internetowej, są własnością autora i podlegają ochronie prawnej. Kto wykorzystuje je w sposób niezgodny z ustawą, w szczególności bez zgody autora, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.